Atrakcje

Drzewny Kocur - Domek w lesie - Załuki

Wśród atrakcji znajdujących się w sąsiedztwie Załuk należy wymienić przede wszystkim:

Królowy Most

Malowniczo położona miejscowość na trasie Białystok-Bobrowniki, z aleją lip wzdłuż drogi, ostatnio bardziej znana z powodu filmu „U Pana Boga za piecem”. Można tam zwiedzić cerkiew p.w. św. Anny wybudowana w latach 1904-1928 oraz kaplicę także p.w. św. Anny. Jest ona obiektem sakralnym datowanym na 1840 r. i prawdopodobnie najstarszym zabytkiem w gminie Gródek lub przejść się traktem napoleońskim i obejrzeć tereny, na których rozgrywało się Powstanie Styczniowe. Odległość od Załuk 6 km.

Wzgórza Świętojańskie

Położone tuż obok Królowego Mostu, za wsią Kołodno, Wzgórza Świętojańskie to pasmo najwyższych wzgórz w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Kopna o wys. 211 m n.p.m. W związku z niezrównanymi walorami krajobrazowymi kilka lat temu na szczycie wzgórz zbudowano wieżę widokową. Sama flora tego miejsca jest bardzo zróżnicowana i zmienia się wraz ze zmianą wysokości. Od boru, poprzez gęsty las mieszany aż po przejrzysty a zarazem bardzo cienisty grąd miodownikowy. Pełno tu ziół, rośnie sławna na cały świat trawa żubrówka i mięta. Wzgórza Świętojańskie należą też do oznakowanego „Szlaku Powstania Styczniowego”. Na jednym ze szczytów mieszkańcy zbudowali nawet symboliczną mogiłę kilkudziesięciu poległych.

Zbiornik wodny Wyżary

Jest to urokliwy zbiornik wodny w środku lasu, położony na obszarze Puszczy Knyszyńskiej. Spełnia on funkcje ochrony przeciwpożarowej, rekreacyjno–wypoczynkową i ochronny przyrody. Zbiornik nie jest jeszcze znany szerokiej rzeszy turystów w związku z czym jest tam zapewniony spokój i cisza. Wokół zbiornika zlokalizowana jest ścieżka edukacyjna. Na ścieżce znajdują się trzy przystanki opisujące gatunki płazów, motyli dziennych i ryb. Przy zbiorniku przygotowane jest miejsce, drewniana, solidna wiata z miejscem na palenisko, stołem i ławami, gdzie można skryć się zarówno od słońca, deszczu, czy też spędzić czas przy ognisku i upiec kiełbaski. W odległości kilkuset metrów od zbiornika znajduje się długa kładka widokowa na mokradłach. Zbiornik wodny znajduje się w odległości ok 8 km od Załuk.

Zbiornik wodny Zarzeczany

W Zarzeczanach koło Gródka (w odległości 14 km od Załuk) znajduje się wybudowany i oddany do użytku w 2000 roku zbiornik rekreacyjno-retencyjny. Jest to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w regionie w okresie letnim. Przy zalewie znajduje się parking samochodowy oraz boisko sportowe z trybunami, ogrodzeniem i zapleczem sanitarnym. Część terenu została również przystosowana do imprez masowych (scena, obiekty sanitarne, miejsce na ognisko i pole namiotowe).

Silvarium w Poczopku

Jest to leśny park Nadleśnictwa Krynki, gdzie można swobodnie się poruszać. Przy parku zlokalizowany jest parking samochodowy. Silvarium oferuje zwiedzającym liczne atrakcje: liczne, malownicze mostki nad małą rzeczką i stawem, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, zegary słoneczne, Strigiforium (dom sów), Ptasią Chatę, Tropinkę – ścieżkę śladami leśnych mieszkańców, przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui”. Bardzo ciekawą atrakcją Silvarium jest Park Megalitów (zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu lub w inny ciekawy sposób).
Poczopek pełni funkcję przede wszystkim rekreacyjną, ale również edukacyjną. Do dyspozycji turystów oddano również Galerię Na Skraju Puszczy, wewnątrz której można podziwiać zwierzęta, owady i rośliny. Walory edukacyjne tego miejsca szczególnie doceniają wycieczki szkolne i przedszkolne, które czasami można tutaj spotkać. Galeria jest czynna od 1 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach 9.00-17.00. Dla osób lubiących spacery, Poczopek oferuje Leśne Wędrownice. Są to wyznaczone ścieżki, poprowadzone w taki sposób, by pokazać najpiękniejsze zakątki otaczających nas lasów. Oznaczenie tych tras jest przemyślane w taki sposób, by nikt z nas nie mógł się zgubić. Na taką wycieczkę można się wybrać również rowerami. Odległość od Załuk 17 km.

Arboretum w Kopnej Górze

o powierzchni 26 ha. Utworzone w 1988 r. z inicjatywy Nadleśnictwa Supraśl. Służy ono jako pomoc dydaktyczna dla leśników i przyrodników, element popularyzacji wiedzy na temat leśnych roślin krajowych i obcych, gatunków chronionych, leczniczych i ozdobnych. W Arboretum prowadzone są obserwacje wzrostu i rozwoju drzew i krzewów w warunkach Puszczy Knyszyńskiej. Obok funkcji badawczych i poznawczych arboretum stało się przede wszystkim popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku, czemu sprzyja jego parkowo-leśny charakter. W ciągu sezonu obiekt odwiedza kilka tysięcy osób. Swoje znaczenie ma jego dostępność komunikacyjna oraz bezpłatny wstęp. Uzgodnienia i drobnej opłaty wymaga jedynie oprowadzanie zorganizowanych grup. Arboretum jest czynne w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9-19 we wszystkie dni tygodnia. Odległość od Załuk ok 30 km.

Supraśl – niewielkie miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej może poszczycić się statusem uzdrowiska, uzyskanym w 1999 r. Supraśl zachęca do zwiedzania dzięki swojej unikalnej aurze. Bogata tradycja, ciekawa kultura i wspaniała przyroda są największymi atutami tego miejsca. Do szczególnych atrakcji tego miejsca należą:

Monaster w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów (przeorów zakonu bazylianów) na terenie klasztoru. Obiekt funkcjonuje od października
2006 r. i ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczyć mnicha piszącego ikony w swojej celi. Muzeum oferuje także inne możliwości zwiedzania, np. oglądanie filmów o pisaniu ikon, historii klasztoru i cerkwiach na Podlasiu. Obiekt zawiera 9 sal, których wnętrza są zorganizowane w stylu np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem.
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu funkcjonuje od maja 2014 roku. Za przyczyną miłośników drukarstwa i jego historii, w supraskim klasztorze powstały 2 sale niezwykłych eksponatów związanych z drukarstwem.

Bulwary nad rzeką Supraśl

– są doskonałym miejscem na niedzielny wypoczynek z rodziną lub znajomymi. Aleja spacerowa rozciągająca się na długości 1100 m wzdłuż rzeki Supraśl idealnie nadaje się zarówno na spokojny spacer jak i sportowy marsz z kijkami. Wzdłuż nadrzecznej ścieżki prowadzi także trasa rowerowa z przygotowanymi kilkoma stojakami na rowery. Nad Bulwary supraskie mogą wybrać się także osoby ceniące sportową formę wypoczynku (ogólnie dostępne boiska do piłki nożnej, siatkowej, korty tenisowe, siłownia na świeżym powietrzu, stoły do ping-ponga i plac do gry w mini golfa). Przy plaży nad rzeką Supraśl zlokalizowana jest wypożyczania sprzętu wodnego. Położenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego nad rzeką niejako wymusiło zorganizowane odpowiednich warunków do kąpieli. W tym celu stworzono kąpielisko z łagodnym, piaszczystym zejściem do wody.

Wakacyjna trasa turystyczna w weekendy – szynobus przez Puszczę Knyszyńską

W lipcu 2016 roku, po 16 latach starań, zostało reaktywowane połączenie Białystok – Waliły Stacja przebiegające przez malownicze tereny Puszczy Knyszyńskiej. Jest to ciekawa forma spędzenia weekendu dla całej rodziny i cieszy się sporym zainteresowaniem podróżnych. Pociąg wyrusza z Białegostoku w soboty i niedziele o godz. 9. Z Walił w podróż powrotną wyjeżdża po godz. 16. Pociąg z białostockiego dworca jedzie przez Białystok Fabryczny, Kuriany, Zajezierce, Żednię i Sokole aż do Walił. W szynobusie można podróżować z rowerem. Bilety na turystyczny przejazd kosztują ok 5 zł.
Trasa rowerowa z Walił przebiega przez Załuki.
W najbliższej okolicy warte zobaczenia, dobrze znane i często odwiedzane przez mieszkańców i turystów w sezonie letnim są również Kruszyniany (meczet, mizar – cmentarz muzułmański, Tatarska Jurta), Bohoniki (wieś zamieszkiwana przez mniejszość tatarską, we wsi znajduje się meczet, mizar), sztuczny zbiornik Siemianówka,
Na szczególną uwagę zasługuje nowoutworzony i udostępniony Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości. Jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km). Trasa Green Velo w woj. podlaskim przebiega przez Załuki.

Szlaki turystyczne Gminy Gródek:

Osoby preferujące aktywne formy wypoczynku mogą skorzystać z kilkunastu oznakowanych szlaków turystycznych o łącznej powierzchni ponad 200 km.

Pętla rowerowa: „Kresowe Wędrówki” (kolor zielony, żółty, 280 km)

Szlaki rowerowe:

  • Białystok – Czarna Białostocka-Janów (kolor niebieski, 92 km)
  • Jałówka- Królowy Most (kolor żółty, 68 km)
  • Kresowe Wędrówki (kolor zielony, 149,5 km) trasa: Krynki-Królowy Most

Szlaki piesze:

  • „Powstania Styczniowego” (kolor czerwony, 49 km) trasa: Waliły Stacja – Sokółka
  • „Do Góran” (kolor żółty, 14,8 km), trasa: Waliły Stacja- Górany
  • „Napoleoński” (kolor niebieski, 36 km), trasa: Krynki-Żednia
  • „Skrajem Puszczy Knyszyńskiej” (kolor żółty, 56 km), trasa: Wierobie-Sobolewo
  • Narewka-Waliły Stacja (kolor zielony, 67 km)
  • „Wzgórz Świętojańskich” (kolor czerwony, 27 km), trasa: Sokole-Supraśl
  • „Tatarski Mały” (kolor niebieski, 19 km), trasa Kruszyniany – Waliły Stacja
  • „Kresowe Wędrówki” (kolor niebieski, zielony, czerwony, 180 km)

Szlaki kajakowe:

  • Kresowe Wędrówki (kolor niebieski) rzeka Supraśl – 76,6 km
  • Szlak Płoski (kolor niebieski) – 8 km.

Na terenie gminy działa wielu ludowych twórców (szlak tradycyjnego rękodzieła ludowego) i odbywa się wiele cyklicznych imprez sportowych, festynów i jarmarków, które nawiązują do dziedzictwa kulturowego gminy Gródek i regionu.
Dla zainteresowanych Gości istnieje możliwość zorganizowania warsztatów filcowania i tkania, które prowadzi pani Dorota Sulzyk, mająca swoją pracownię Sunduk w Waliłach Stacji (ok. 8 km od Załuk).